uśmiech
to bodaj najkrótsza
droga do drugiego
człowieka
Blog

Blog

Osoby zainteresowane nowościami z zakresu ortodoncji, aparatów ortodontycznych i metod leczenia ortodontycznego zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

 

Aparat ortodontyczny bezniklowy dla alergików

17 października 2018 13:32

Niektóre materiały stosowane w ortodoncji mogą wywoływać niepożądane reakcje alergiczne zarówno u pracowników medycznych, jak i pacjentów. Stosunkowo częstym problemem jest uczulenie na nikiel. Metal ten występuje dość często w naszym środowisku, również w ortodoncji. Nikiel może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Jeśli więc u pacjenta występuje alergia na nikiel, leczenie ortodontyczne powinno odbywać się z zastosowaniem aparatu bezniklowego. (więcej…)

 

 

Dieta po założeniu aparatu ortodontycznego

17 września 2018 13:26

Noszenie aparatu ortodontycznego to najlepszy sposób na korektę wielu wad zgryzu, których nie udałoby się wyeliminować innymi metodami. Rekomendowane jest wówczas stosowanie odpowiedniej diety, która nie jest restrykcyjna, aczkolwiek obejmuje produkty polecane i odradzane pacjentom z aparatem ortodontycznym. (więcej…)

 

 

Przygotowania przed założeniem stałego aparatu na zęby

23 sierpnia 2018 09:31

Stały aparat ortodontyczny ma na celu korekcję wad zgryzu. Należy jednak pamiętać, że jest to proces dość długotrwały i wiążący się z koniecznością regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Czas noszenia aparatu na zębach jest różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Standardowo noszony jest od 1,5 do 2,5 lat. W niektórych przypadkach jednak istnieje konieczność utrzymania aparatu nawet przez 3 lata. (więcej…)

 

 

Czy noszenie aparatu na zębach boli?

1 lipca 2018 12:10

Wiele osób planujących założenie aparatu na zęby zastanawia się, czy ta metoda korekcji wady zgryzu boli. Takie wątpliwości są zupełnie zrozumiałe i pojawiają się u większości pacjentów. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat bólu i dyskomfortu podczas noszenia aparatu ortodontycznego. (więcej…)

 

 

Aparaty na zęby dla dorosłych

19 czerwca 2018 12:18

Chociaż kiedyś aparaty na zęby nosiły przede wszystkim dzieci, obecnie również dorośli decydują się na tę metodę korekcji uzębienia. Skuteczność aparatów ortodontycznych może być w przypadku osób dorosłych również bardzo skuteczna. (więcej…)

 

 

Najważniejsze właściwości licówek

1 maja 2018 12:05

W stomatologii estetycznej licówki stosowane są stosunkowo często. Spełniają one wiele istotnych funkcji, m.in. maskują przebarwienia, poprawiają kształt zęba. Wykorzystuje się je do eliminowania szpar między przednimi zębami (diastemy). Chociaż w żaden sposób nie zastępują leczenia ortodontycznego, to jednak mogą świetnie sprawdzić się w celu poprawy estetyki uzębienia. (więcej…)

 

 

Wpływ wad zgryzu na czynności jamy ustnej

25 kwietnia 2018 13:38

Nieprawidłowa budowa szczęki, czyli wada zgryzu, nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej i może powodować szereg zaburzeń związanych z podstawowymi czynnościami jamy ustnej, takich jak np. zniekształcenie mowy, trudności przy prawidłowym rozdrabnianiu pokarmów, a nawet trudności w oddychaniu. Większość wad diagnozowanych jest u dzieci, a wynikają one zarówno z cech wrodzonych, jak i czynników zewnętrznych, np. nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie kciuka lub źle skonstruowanego smoczka. Bardzo wiele nieprawidłowości tego rodzaju można zniwelować lub niemal zupełnie wyeliminować zarówno u młodych ludzi, jak i dorosłych za sprawą kompleksowego leczenia ortodontycznego. (więcej…)

 

 

Czym są aparaty samoligaturujące?

9 kwietnia 2018 13:22

Aparaty ortodontyczne pozwalają korygować, a nawet całkowicie eliminować różnorodne wady zgryzu. Stanowią istotny element leczenia ortodontycznego, wpływając nie tylko na estetykę uzębienia, ale przede wszystkim przywracając właściwe funkcje, takie jak gryzienie i rozdrabnianie pokarmu, czy poprawę wymowy. Obecnie stosowanych jest kilka metod korekcji uzębienia z zastosowaniem aparatów różniących się budową, miejscem umieszczenia na zębach, długością noszenia itd. (więcej…)

 

 

Krótka charakterystyka aparatów bezligaturowych

30 marca 2018 13:16

Wady zgryzu wpływają nie tylko na estetykę uzębienia, ale mogą być przyczyną poważniejszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Z tego też powodu niezbędne jest specjalistyczne leczenie, które w niektórych przypadkach odbywa się dzięki aparatowi ortodontycznemu. Jednym z nich jest aparat bezligaturowy. (więcej…)

 

 

Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania?

26 marca 2018 13:13

Wybielanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych. Obecnie stosowane w gabinetach stomatologicznych metody wybielania są bezpieczne, skuteczne i całkowicie bezbolesne, dlatego też wiele osób decyduje się na to rozwiązanie w celu przywrócenia zębom naturalnego, białego kolorytu. (więcej…)