uśmiech
to bodaj najkrótsza
droga do drugiego
człowieka
Wpływ wad zgryzu na czynności jamy ustnej

Wpływ wad zgryzu na czynności jamy ustnej

Nieprawidłowa budowa szczęki, czyli wada zgryzu, nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej i może powodować szereg zaburzeń związanych z podstawowymi czynnościami jamy ustnej, takich jak np. zniekształcenie mowy, trudności przy prawidłowym rozdrabnianiu pokarmów, a nawet trudności w oddychaniu. Większość wad diagnozowanych jest u dzieci, a wynikają one zarówno z cech wrodzonych, jak i czynników zewnętrznych, np. nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie kciuka lub źle skonstruowanego smoczka. Bardzo wiele nieprawidłowości tego rodzaju można zniwelować lub niemal zupełnie wyeliminować zarówno u młodych ludzi, jak i dorosłych za sprawą kompleksowego leczenia ortodontycznego.

Wady zgryzu — jak wpływają na życie?

Konieczność korekcji wad zgryzu u wielu pacjentów wynika nie tylko z potrzeby poprawienia estetyki uzębienia, ale również przywrócenia prawidłowych funkcji jamy ustnej. Należy przy tym pamiętać, że w zależności od poziomu zaawansowania wady może ona wpływać zarówno na komfort psychiczny pacjenta, jak i wiele czynności życiowych.

W przypadku poważniejszych wad zgryzu może dochodzić do zaburzeń mowy, objawiających się np. seplenieniem. Co więcej, niektórzy pacjenci mogą mieć problemy z jedzeniem (zaburzenia żucia), a nawet oddychaniem. Nieprawidłowości w budowie szczęki mogą prowadzić do asymetrii twarzy, np. nadmiernego wysunięcia lub cofnięcia brody.

Zaniechanie leczenia wad zgryzu w wielu przypadkach prowadzi do wielu innych dolegliwości, takich jak np.:

  • choroby przyzębia
  • próchnica
  • ułamania i ukruszenia zębów
  • uszkodzenie błony śluzowej warg i policzków
  • zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu

Wady zgryzu to nieprawidłowości, które muszą być stosownie leczone. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku dzieci. Rodzice powinni zaplanować profilaktyczną wizytę w gabinecie ortodontycznym, gdy tylko maluchowi wyrosną wszystkie mleczne zęby, nawet jeśli nie ujawniają się żadne niepokojące objawy. Specjalista dokona fachowej oceny, czy zgryz dziecka rozwija się prawidłowo, a jeśli zostaną stwierdzone ewentualne problemy, możliwe będzie podjęcie stosownego leczenia.

Wizyta u ortodonty jest konieczna, jeśli rodzice zauważają lub podejrzewają jakiekolwiek objawy nieprawidłowego zgryzu. Zaliczamy do nich m.in.:

  • zgrzytanie zębami
  • oddychanie przez usta
  • dysfunkcje języka
  • obgryzanie paznokci
  • przedwczesną utratę zębów mlecznych

Leczenie dostosowywane jest adekwatnie do specyfiki i zaawansowania wady, a także wieku pacjenta oraz jego zaangażowania w leczenie. Do metod leczenia zaliczamy mioterapię, czyli specjalne ćwiczenia mięśni mimicznych i narządu żucia, a także stosowanie aparatów ortodontycznych. Tylko w wyjątkowych przypadkach konieczne jest rozważenie chirurgii szczękowo-twarzowej.