Ortodoncja zajmuje się wadami zgryzu, które u większości pacjentów są cechami nabytymi, a więc niewrodzonymi. Już od najmłodszych lat można zapobiegać rozwijaniu się przyszłych wad zgryzu. Jak skutecznie dbać o uzębienie, aby zapobiec wszelkim możliwym uchybieniom w jego rozwoju?
Zanim przejdziemy do profilaktyki, zastanówmy się nad samymi skutkami nieprawidłowego zgryzu. Oprócz gorszej higieny jamy ustnej możemy mieć problemy z dziąsłami i zębami oraz dostać schorzenia stawu skroniowego-żuchwowego. Rośnie też ryzyko próchnicy i wielu chorób przyzębia.
Zapobieganie wadom zgryzu dotyczy głównie dzieci. Ważne, by dostarczać im wielu witamin. Wady zgryzu mogą powodować niedobory witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości i zębów. To leży w naszej gestii, aby posiłki, które spożywają nasze dzieci były pełnowartościowe i bogate w substancje odżywcze. Nieświadome dzieci mają wiele negatywnych nawyków, chociażby takich, jak: obgryzanie paznokci czy warg, ssanie palca lub przedmiotów oraz nieodpowiednie przeżuwanie pokarmów. Trzeba jak najszybciej wykorzenić u nich te szkodliwe przyzwyczajenia.
Największym winowajcą wady zgryzu jest jednak próchnica – tak często występująca u najmłodszych. Pamiętajmy, że gdy pojawiają się już pierwsze mleczne zęby, trzeba kupić dziecku miękką szczoteczkę do czyszczenia i nauczyć je dbania o czystość jamy ustnej. W okresie niemowlęcym natomiast ważną kwestią wpływającą na prawidłowy zgryz jest karmienie. Najlepiej jest, gdy matka karmi piersią. W przypadku sztucznego karmienia należy postawić na kształt smoczka zbliżony do kobiecego sutka oraz na jego odpowiedni rozmiar. Kiedy maluch skończy pół roku, warto przestawiać go na pokarmy, które wymagają żucia i gryzienia. Stopniowo należy zwiększać twardość podawanych posiłków, ale warto też zwrócić uwagę na oddychanie dziecka. Prawidłowe jest oddychanie nosem. Jeśli zauważymy, że jest inaczej – koniecznie poradźmy się specjalisty, aby jak najszybciej usunąć ten szkodliwy nawyk.