Aparaty na zęby dla dorosłych
Chociaż kiedyś aparaty na zęby nosiły przede wszystkim dzieci, obecnie również dorośli decydują się na tę metodę korekcji uzębienia. Skuteczność aparatów ortodontycznych może być w przypadku osób dorosłych również bardzo skuteczna.
Na korektę wad zgryzu decydują się nawet osoby po 30. i 40. roku życia (a niekiedy nawet później). Jest to podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale również dyskomfortem, czy nawet problemami z poprawną dykcją. Przy tego rodzaju zabiegach tak naprawdę nie ma górnej granicy wieku. Na terapię ortodontyczną pacjenci zwykle decydują się ze względów kosmetycznych, jednak warto pamiętać, że prosty zgryz warunkuje ogólne zdrowie jamy ustnej, a nawet wpływa na kondycję całego organizmu. Nieprawidłowo ułożone zęby mogą być jedną z przyczyn częstych bólów głowy (niekiedy mylonych z migreną), bólu oczu, zgrzytania i ścierania zębów. Niekiedy leczenie ortodontyczne jest zalecane przed leczeniem protetycznym czy zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych.
Aparaty ligaturowe dla dorosłych
Są to klasyczne aparaty ortodontyczne, posiadające zamki, ligatury i łuki. Metalowe zamki, mocowane do zębów przy pomocy specjalnego kleju, wyposażone są w specjalny drucik, który wywiera nacisk na zęby i przyczynia się do ich stopniowego przemieszczania się w odpowiedni sposób. To wszystko prowadzi w konsekwencji do redukcji wady. Trzeba jednak pamiętać, że aparaty ligaturowe są widoczne. Pacjenci mogą jednak zdecydować się nie tylko na tradycyjne zamki metalowe, ale również m.in. ceramiczne, które są bardziej dyskretne. Czas leczenia aparatami ligaturowymi średnio trwa ok. dwóch lat.
Aparaty bezligaturowe dla dorosłych
Aparaty na zęby bezligaturowe (samoligaturujące) nie posiadają ligatur, a więc gumowych połączeń pomiędzy zamkami. Stosowany jest specjalny mechanizm suwakowy, co wraz z brakiem ligatur nie powoduje nacisku i tarcia, dzięki czemu czas leczenia może być skrócony, a także zmniejsza się ilość koniecznych wizyt kontrolnych. To wszystko sprawia, że aparaty bezligaturowe są znacznie bardziej komfortowe dla pacjentów.