Przygotowania przed założeniem stałego aparatu na zęby
Stały aparat ortodontyczny ma na celu korekcję wad zgryzu. Należy jednak pamiętać, że jest to proces dość długotrwały i wiążący się z koniecznością regularnych wizyt kontrolnych u ortodonty. Czas noszenia aparatu na zębach jest różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Standardowo noszony jest od 1,5 do 2,5 lat. W niektórych przypadkach jednak istnieje konieczność utrzymania aparatu nawet przez 3 lata.
Przygotowanie do założenia aparatu na zęby
Zęby muszą być odpowiednio przygotowane do założenia aparatu ortodontycznego. To lekarz ocenia stan uzębienia i rekomenduje wykonanie stosownych zabiegów, jeśli to konieczne. Kluczowe znaczenie ma wyleczenie wszystkich chorych zębów, stosowane są również zabiegi higienizacyjne.
Lekarz musi zlokalizować ogniska próchnicy, nieszczelne plomby i inne ubytki niepróchnicowego pochodzenia. Następnie zakładane są nowe wypełnienia. Niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić stan martwych zębów. Na podstawie zdjęcia lekarz może też stwierdzić, czy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego lub usunięcie zęba.
W trakcie działań przygotowawczych oceniany jest również stan przyzębia i grubość kamienia nazębnego. Bardzo często niezbędne jest usunięcie osadu, a niekiedy również lakierowanie zębów fluorem dla wzmocnienia szkliwa.
Zabiegi higienizacyjne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają uniknąć chorób dziąseł i przyzębia. Zmniejszają też prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy, która może być bardzo groźna dla osób noszących aparat.
Kluczowe znaczenie w działaniach diagnostycznych ma również prawidłowa ocena warunków zgryzowych. Do tego niezbędne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego (przedstawiającego wszystkie zęby), zdjęcia cefalometrycznego (boczne zdjęcie czaszki), zdjęcia uzębienia przed korektą wady. Dopiero na podstawie wszystkich zgromadzonych informacji i specjalistycznej diagnostyki lekarz może opracować plan leczenia ortodontycznego i zaproponować odpowiedni typ aparatu na zęby.
Niektórzy pacjenci obawiają się ekstrakcji (wyrywania) zębów przed założeniem aparatu. Należy jednak podkreślić, że taki zabieg jest wykonywany wyłącznie w ostateczności. Najczęściej ekstrakcja dotyczy zębów przedtrzonowych lub ósemek.