piękny uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka
Poradnik

Poradnik

1. Jakie problemy u osób dorosłych wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej?

Najczęściej do lekarza ortodonty zgłaszają się osoby, którym potocznie mówiąc – przeszkadzają krzywe zęby. Dla przeważającej liczby pacjentów aspekt kosmetyczny (stłoczenia zębów, niewłaściwe ustawienie, szpary międzyzębowe) jest jednym z głównych powodów skłaniających do podjęcia leczenia. Do ortodonty powinny się zgłosić również osoby, które mają problem ze zgrzytaniem i ścieraniem się zębów, odsłanianiem szyjek zębowych czy nadmiernym odkładaniem kamienia.

 

2. Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Po przeprowadzeniu analizy zdjęć RTG, gipsowych modeli uzębienia i opracowaniu planu leczenia lekarz ortodonta wskazuje pacjentowi rodzaj aparatu odpowiedni do leczenia jego wady. Wybór aparatu nie zależy więc od wieku pacjenta, ale od planowanego i koniecznego przemieszczania zębów.

 

3. Z czego składa się aparat?

Aparat ortodontyczny składa się z tzw. zamków, czyli elementów przyklejanych do zębów oraz pierścieni mocowanych na zębach trzonowych, a także elementów przesuwających zęby wymienianych w trakcie leczenia, czyli różnego rodzaju łuków ortodontycznych, sprężyn i łańcuszków. Odpowiednie działanie aparatu zapewnia właściwe połączenie tych wszystkich elementów.

 

4. Co to są aparaty retencyjne?

Aparaty retencyjne to aparaty noszone po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego. Używane zgodnie z zaleceniami lekarza pozwalają utrzymać efekt końcowy leczenia, na który pacjent i lekarz pracowali zwykle kilka lat. Trzeba podkreślić, że noszenie aparatów retencyjnych jest kolejnym etapem leczenia, niemniej ważnym niż noszenie stałego aparatu.

 

5. Jak wyglądają poszczególne etapy leczenia aparatem ortodontycznym?

Leczenie stałym aparatem składa się z kilku faz „układania” zębów. Pierwszym etapem jest tzw. poziomowanie zębów, czyli ich wstępne szeregowanie (proces bardzo widoczny, ustawione zostają korony zębów). Kolejne fazy to ustawienie korzeni zębów we właściwym miejscu w kości, praca nad odpowiednim wzajemnym ustawieniem zębów górnych i dolnych oraz końcowy etap – utrwalenie pozycji korzeni zębów (jest to najdłuższa faza leczenia, bardzo pracochłonna i precyzyjna, choć najmniej widoczna dla pacjenta). Etapy leczenia każdego pacjenta mogą się różnić między sobą – zależy to od zdiagnozowanej wady. Dlatego każdy przypadek rozpatrywany jest i traktowany indywidualnie, gdyż tylko takie podejście może zapewnić skuteczność podejmowanych przez ortodontę działań. Pacjenci powinni stale pamiętać o tym, że aparat nie działa automatycznie i musi być systematycznie aktywowany i kontrolowany. Leczenie skuteczne i zgodne z planem leczenia przebiega harmonijnie tylko wtedy, gdy pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne w wyznaczonym terminie oraz przestrzega zaleceń lekarza.

 

6. Czy można założyć aparat ortodontyczny, mając martwe zęby, korony, licówki?

TAK. Martwe zęby, korony czy też licówki nie wykluczają noszenia aparatu ortodontycznego. W każdym przypadku wątpliwości i niejasności można omówić z lekarzem ortodontą.

 

7. Czy konieczne jest usunięcie zębów przed założeniem aparatu?

O konieczności usuwania zębów zawsze decyduje lekarz ortodonta na podstawie diagnozy. Istnieją nowe systemy zamków bezligaturowych (m.in. Damon, In Ovation) zmniejszające do minimum konieczność ekstrakcji (usunięcia) zęba lub zębów. Błędne jest jednak np. myślenie, że w przypadku bardzo dużego stłoczenia zębów sam aparat najnowszej generacji wystarczy. Systemy w 100% bezekstrakcyjne po prostu nie istnieją.

 

8. Czy noszenie aparatu boli?

Odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną. Dlatego procesy zachodzące podczas leczenia u jednych pacjentów nie wywołują żadnych dolegliwości, u innych dyskomfort bywa większy.

 

9. W jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

W czasie całego okresu leczenia zębów aparatem ortodontycznym należy pamiętać o regularnym myciu zębów oraz samego aparatu. Dlatego obowiązkiem każdego pacjenta jest delikatne i staranne mycie zębów oraz aparatu po każdym posiłku i tuż przed snem.

 

10. Czy można leczyć zęby, nosząc aparat?

Leczenie zębów jest możliwe także podczas noszenia aparatu. Jedyną trudnością w tym zakresie może być skorelowanie wizyty u ortodonty i stomatologa, ponieważ w pewnych przypadkach zachodzi konieczność wyciągnięcia łuku ortodontycznego przed przystąpieniem do leczenia stomatologicznego. Podkreślić także należy, że noszenie aparatu i regularne wizyty kontrolne u ortodonty nie zwalniają pacjentów z systematycznych przeglądów zębów u swojego stomatologa.